126 Ott Sandrak

VANUS: 63
ELUKOHT: Kolga alevik
VALLAVOLIKOGUS/VALITSUSES: kokku 14 aastat
TÖÖKOHT/AMET: vabakutseline giid
KONTAKT: ott.sandrak@kuusalu.eu, 56202278

Olen Kolgas elanud  üle veerand sajandi – kolisime perega Tallinnast siia, sest Kolga oli ja on jätkuvalt parim koht, kus lapsed üles kasvatada. Iseäranis kui peres on neid  viis nagu meil. Olles olnud Tallinnas üheksa aastat linnavolinik, pidasin targemaks uue mehena esialgu kõrvaltvaatajaks jääda, kuid kus sa sellega …  

Kuusalu valla volikokku olen kuulunud  neljateistkümne aasta jooksul, lisaks  olnud ka  vallavalitsuse liige, isegi poole ametikohaga abivallavanem – ilma kabineti, ametiauto, -arvuti ja  -telefonita – küllap ainus omataoline terves Eestis. Nende „regaalide“ puudumine ei takistanud mind esindamast vallamajas jõuliselt Kolga huve. Toona oli minu põhitööks lammutada vallakeskuses laialt levinud illusiooni, justkui ujuks Kolga „vanast heast Kirovi ajast“ või sees ega vajaks nii peagi investeeringuid. Arvan, et mul õnnestus  see mõtteviis murda. Küllap julgustas Kuusalu vallas kujundatud regionaalse tasakaalu mudel ka toonast Loksa valda meiega liituma, kartmata langemist „unustatud ääremaa“ seisusesse.

Tallinna vahet käin ma üldjuhul  liinibussiga. Pean paljuski oma pika veenmistöö tulemuseks, et bussid ei kihuta enam meist suurt teed pidi mööda ning teenindavad meid hilise õhtuni.

Sõites vaatan ikka aknast välja ja see, mis mulle peatustest vastu vaatab, ei meeldi kohe üldse mitte. Pean silmas  koledaid plekist bussiputkasid,  mis on justkui  meelega tehtud sellised, et inimesel neid ebamugav ja piinlik kasutada oleks. Ei varja nad ei vihma ega tuule eest ning nende väljanägemine on lihtsalt õudne.

Igal pool Eestis nii see õnneks pole ning ka meie vallas on päramine aeg  olukorda muuta. Korraldame konkursi ja tellime  just Kuusalu vallale iseloomulikud lahendused, mis oleks nii silmale iluks kui ka täidaks oma  põhiülesannet – kaitsta bussi ootajaid koerailma eest. Ärme koonerda ja ärme pilla, vaid seame sihiks, et kõik, kes meie uusi bussipaviljone näevad, saavad kohe aru – selles vallas hoolitakse oma inimestest, oma külalistest ja kohalikust omapärast! Siin tasub elada!

Ajaloolasena pean väga tähtsaks meie valla ja kihelkonna mineviku uurimist ja populariseerimist nii tänuväärse muuseumitöö kui ka trükiste, loengute, ekskursioonide, konverentside ja muude teemakohaste ürituste kaudu, millistes kavatsen ikka jätkuvasti kaasa lüüa ning ka vallapoolset tuge nõutada.

Olen aastaid avaldanud muret Kolga mõisa pärast. Ei tohi leppida olukorraga, kus alevikku lisandub aina uusi eluohtlikke varemeid ning meie silme all hävib valla kõige uhkem arhitektuuriansambel. Vald peab haarama härjal sarvist ning leidma koostöös  riigi ja omanikuga  rahastuse rahvusvaheliselt olulise mälestise päästmiseks. Valla häbiplekist peab saama valla visiitkaart ja Lahemaa rahvuspargi peavärav.