137 Ott Sandrak

Roheline_lapiti

Ott_Sandrak_VÄRVILINE_DEMO

Inimsõbralik bussiliiklus ning taaselustatud Kolga mõisaansambel avardavad meie töövõimalusi ning on koos korraliku kooli, lasteaia, raamatukogu, muuseumi ja rahvamajaga esmatähtsad meie kandi elujõu püsimiseks ja kosumiseks.

Olen Kolgas elanud nüüdseks juba üle kahekümne aasta –  kolisime perega Tallinnast siia, sest minu arvates Kolga oli ja on jätkuvalt parim koht, kus lapsed üles kasvatada. Iseäranis kui peres juhtub neid olema viis tükki, nagu meil. Olles küll olnud Tallinnas üheksa aastat linnavolinik, pidasin targemaks maale kolides uue mehena pikemaks ajaks kõrvaltvaatajaks jääda, kuid kus sa sellega … tänaseks olen Kuusalu vallavolikokku kuulunud kahe väikese vaheajaga juba neljateistkümne aasta jooksul.

Olen olnud ka vallavalitsuse liige, isegi poole ametikohaga abivallavanem – ilma kabineti, ametiauto, arvuti ja telefonita – küllap ainuke omataoline terves Eestis. Nende „regaalide“ puudumine ei takistanud mind aga esindamast vallamajas jõuliselt Kolga huve. Toona oli minu põhitööks lammutada vallakeskuses laialt levinud illusiooni, justkui ujuks Kolga „vanast heast Kirovi ajast“ või sees ega vajaks nii peagi investeeringuid. Arvan, et mul õnnestus „vallavalitsejate“ mõtteviisi muuta. Küllap julgustas Kuusalu vallas tekkinud regionaalse tasakaalu mudel ka toonast Loksa valda meiega liituma, kartmata langemist „unustatud ääremaa“ seisusesse.

Tallinnas asju ajamas käies teen üldjuhul kõik sõidud ikka liinibussiga. Nende marsruutide ning graafikutega ei saa ma Kolga elanikuna kohe üldse rahul olla. Miks sõidab enamik busse valla suuruselt kolmandast asulast lihtsalt paari kilomeetri kauguselt mööda, eriti nüüd, kus need sõidavad Kuusallu ja Kiidu sisse? Miks saavad küll ühed varahommikul suhteliselt hõlpsasti linna tööle, aga teised, kelle töö- või koolipäev lõpeb hiljem, samuti need, kes tahaksid saada osa pealinna õhtusest kultuurielust, ei saa enam tagasi koju? Ja miks ei ole äripäeviti peale kella seitset (pühapäeviti suisa kella viiest) võimalik enam Kolgast linna poole liikuda? Rääkimata siinkohal mitu korda aastas muutuvatest bussiaegadest, milliseid keegi ei suuda enam meeles pidada. Kogu olukord on eriti alatu laste ja vanainimeste, aga ka kõigi teiste suhtes, kes ise autoga ei sõita ei saa. Luban jätkuvalt võidelda, et Kolga saaks tagasi stabiilse ja tiheda bussiliikluse ning hilisõhtuse ühenduse Kuusalu ja Tallinnaga.

Olen kogu aeg tundud ja avaldanud muret Kolga mõisahoonete saatuse pärast. Ei tohi lõputult leppida olukorraga, kus meie kooli ja lasteaia vahele tekib aina juurde uusi eluohtlikke varemeid ning kõigi meie silme all hävib valla kõige uhkem arhitektuuri- ja ajaloomälestis. Aeg ei oota! Vald peab haarama härjal sarvist ning koostöös Eesti riigiga leidma lahenduse ja rahastuse rahvusvaheliseltki olulise ansambli päästmiseks. Kolga silla me üheskoos päästsime, päästame ka mõisa. Valla häbiplekist peab saama valla visiitkaart.

  • VANUS: 58
  • ELUKOHT: Kolga alevik
  • VALLAVOLIKOGUS/VALITSUSES: kokku 14 aastat, 2013-2017 – volikogu arengukomisjoni liige
  • TÖÖKOHT/AMET: vabakutseline giid
  • KONTAKT: tiiu.sandrak@gmail.com, 56202278

Roheline_lapiti