157 GAIDO TREIMA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuusalu vald olgu eelkõige mõnus elukoht inimestele, mitte kaevanduste poolt üles tuhnitud songermaa.

Kuusalu vallas olen elanud sündimisest saadik – lapsepõlves Valklas, viimased, varsti juba pea paarkümmend aastat aga Kaberlas.

Siiani olen ma olnud poliitiliselt üpriski passiivne, vaadanud vallas toimuvat distantsilt. Olen küll paaril viimasel korral volikokku kandideerinud, kuid paraku pole kogutud häälte saak olnud valituks osutumiseks piisav. Tõtt-öelda ei mäletagi millal viimati vallamajas käisin. Vallavalituse ja volikogu tegemised pole mulle eriti korda läinud. Nende otsused või otsustamata jätmised pole minu igapäevast elu eriti mõjutanud.

Mõned aastad tagasi kerkis minu koduküla Kaberla kohale „oht läänest“. Nimelt otsustati üle inimeste ja ka vallavõimude peade, et meie naaberkülla Ruusse tuleb rajada paekivikarjäär. Sealtsamast saab aga alguse Kaberla oja, mis otse minu ukse alt läbi meie küla voolab. Olen pinevusega jälginud naabrite võitlust plaanitava karjääri poolt tekitatava tolmu- ja mürasaaste, mis  õhkamiste ajal suurendab piirkonna vibratsioonitaseme võrreldavaks nõrgema maavärinaga. Karjääri mõju põhja- ja pinnavee taseme muutusele on ettearvamatu, võib-olla isegi hukatuslik.

Nüüd aga on tabamas meie küla järjekordne oht, sedapuhku idast. Ehkki paarikümne aasta eest oli kellelgi kuri plaan alustada Rummu rabast turba kaevandamist, ei jõutud toona ettevalmistustest kaugemale. Nüüd on see kava aga taas üles soojendatud. Sealt piirkonnast saab alguse Kodasoo oja, mis suubub Kaberla ojja. Mitte kellelgi pole tulnud siiani pähe vaadelda nende kahe kaevanduse mõju ümbritsevale keskkonnale üheskoos.

Pole mingit kahtlust, et mõlemad kaevandused mõjuvad kahjulikult oma müra ja tolmutamisega nende läheduses elavate inimeste tervisele, samuti meie kinnisvarale. Osa majapidamisi võib nende käikulaskmisel muutuda lausa elamiskõlbmatuks – maja seintesse võivad tekkida praod, vesi võib kaevudest kaduda jne.

Kavatsen valituks osutudes seista selle eest, et naaberomavalitsused teeksid tõhusamat koostööd Ruu karjääri tuleku takistamiseks Jõelähtme valda ning meie oma võim rakendaks kõikvõimalikud meetmed selleks, et Rummu raba säiluks tema praegusel kujul. Kiiremas korras tuleb algatada valla uus üldplaneering ning sätestada selles, et meie koduvalda ei rajataks uusi kaevandusi – Kuusalu vald olgu eelkõige mõnus elukoht, mitte üles kaevatud songermaa.

KOMMENTEERI

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s