URMAS KIRTSI: loodan, et järgmine periood valla elus tuleb stabiilsem kui lõppev

2017. aasta 15. oktoobri hilisõhtul selgus, et võitsime küll valimised, kuid eesmärk – saavutada volikogu enamus – jäi täitmata. Esialgse info kohaselt saime 9 kohta, peale häälte üle lugemist, kahanes see veel ühe võrra.

Olukord oli nukker, oli arvata, et ei koalitsiooni saada ega valijatele antud lubadusi täitma asuda meil ei õnnestu.

Kaotatud aasta

Mingitel kummalistel asjaoludel sündis jaanuaris 2018 koostöö valimisliiduga 1 Kuusalu vald ja peale Marti Hääle loobumist volikogu esimehe kohast valiti uueks esimeheks Kalmer Märtson ja vallavanemaks mind.

See oli algusest peale üks veider kooslus, sest mingit kokkulepet, mida võiks nimetada tegevuskavaks järgmiseks neljaks aastaks ei sõlmitud.

Minul vallavanemana, ega meie liidul, polnud voli asjade otsustamiseks, sest nii volikogus kui vallavalitsuses mängis esimest viiulit 1 Kuusalu vald ja nende toetajad nö “opositsioonist”. Osutusime olevat lõksus, kus küll  vastutasime valla juhtimise eest, aga ohjad olid hoopis teiste käes.

Paari kuuga oli selge, et selline olukord pikalt jätkuda ei saa. Jäi vaid oodata, kuidas meie “liitlased” edasi talitavad.

30. mail 2018. umbusalti mind vallavanemana, samal päeval andis ka volikogu esimees Kalmer Märtson avalduse ametikohalt taandumiseks. Ühine Kodu läks opositsiooni.

Valla arengu seisukohast oli periood 2017. oktoobrist kuni 30. maini 2018 kaotatud aeg.

Valimisliidule olid esimesed kaheksa kuud õpetlikud. Saime teada, kui tugevad oleme ja milline on Kuusalu rahva tegelik toetus meie liidule.

Pooleaastane segaduste aeg

Kahjuks pole ka järgneva kuue kuu kohta midagi head  öelda. Ühe häälelise enamusega valitseval koalitsioonil poleks häda midagi kui kõik selle liikmed astuksid ühte sammu.

Kui liitunud on aga neli väga erinevat gruppi inimesi, kelle ainsaks ühendavaks jõuks oli soov eelmisest vallavanemast vabaneda, siis üksmeelt leida on tõesti väga keeruline ülesanne.

Seda perioodi ilmestavad juhtide ebakompetentsus, tulevikuplaanide puudumine ning ülbe suhtumine inimestesse. Nii elanikesse kui ka ametnikesse. Nende stiili ilmestab tõik, et kuue kuu jooksul lahkusid „vabatahtlikult“ töölt pea pooled vallaametnikud.

Meie tunneme tööd!

2018. aasta detsembris toimus taas võimupööre.  Ega me selle üle väga uhked pole, aga saime lõpuks  asuda ellu viima koalitsioonilepet, mis koosnes valdavalt meie liidu programmist.

Hoolimata kaotatud 14 kuust on täna põhjust olla rahul ning Kuusalu inimestele julgelt silma vaadata. Põhilised eesmärgid on saavutatud!

Lihtne on näha tehtu märke “betoonis”: Kotka ja Andineeme parklad; Suurpea, Uuri, Valkla, Kolgaküla ja Kuusalu uued reovee puhastusseadmed; sotsiaalteenuste maja Kuusalus, Kolga staadion ja seltsimaja; Kuusalu ja Kolga palliplatsid; välijõusaalid Kuusalu alevikus ja külas; Kolgaküla spordibaasi ja Kiiu-Käli kergliiklustee uus valgustus; remonditud kunstide kool ja tervisekeskus; ligi 20 km uusi mustkattega teid Kuusalu valla külades. Kohe on valmimas Salmistu sadam ja Kuusalu keskkooli algkooli maja.

Vallal  pole kunagi varem olnud nii head investeeringute perioodi kui viimased kolm aastat.

Lisaks käivitati Kuusalu noorte volikogu, toetati sporti ja huvitegevust. See annab julguse väita: meie tunneme tööd!

Stabiilsus on oluline

Nelja aastasse jäi ka sõna “koroona” tulek meie ellu. Märtsis 2020. pidime eriolukorras päevadega ümber korraldama terve valla elu. Kõik sai toimima ja mõned halvad asjad, mida kartsime, jäidki tulemata. Saabumata jäi ka suur tulude langus.

Viimased neli aastat on olnud keeruline ja stressirohke aeg. Viis volikogu esimeest ja neljad vallavanema valimised on liig, mis liig.

Ehk on see hull aeg nüüd lõppenud, valusad õppetunnid saadud. Loodan, et järgmine periood tuleb stabiilsem, et poliitikud nii koalitsioonis kui opositsioonis saavad keskenduda aruteludele, mitte vallavanemale ärapanemisele. Vallaametnikele saabub aga töörahu, mida ei varjuta hirm  tuleviku ees.

Meie kuulame, millest inimesed räägivad, austame arutelu ning õigust oma arvamusele. Valijatele antud lubadused on täitmiseks ning liikuda tuleb püstitatud eesmärkide suunas.

Need põhimõtted on hoidnud valimisliitu Ühine Kodu üksmeeles ja toimivana nii headel kui keerulistel aegadel. Teame, et vaid üheskoos ehitame veelgi parema Kuusalu valla!

KOMMENTEERI

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s