Uus „tase“ Kuusalu valla poliitvõitluses – ähvardus- ja meelituskirjad volikogu liikmetele

Kuusalu valla poliitikas on jälle kuum aeg. Üks võimuliit on varisemas, teine selle varemetele tõusmas. Nagu sellistel puhkudel ikka, on tõusjatel suured lootused ja kukkujatel hirm eelseisvate muutuste ja kiiresti armsaks saanud ametikoha kaotuse ees.

Küllap on üheks selle hirmu väljendusvormiks ka kirjad, mida valimisliidu Ühine Kodu liikmed viimastel päevadel saanud on. Ehkki kirjadele alla kirjutanud isikud (kui nad ikka on isikud, mitte fantoomid) on erinevad, on kirjade sisu enam-vähem ühesugune. Kirjade stiil ja sõnakasutuski on ära vahetamiseni sarnane.

Tekstianalüüsi eksperdid kinnitavad, et aastatega kujunenud isikupärast, ja mis kõige tähtsam – kirjavigadeta kirjutamise stiili on ühel kuuekümne nelja aastasel (tegelikult ka sellest vanusest noorematel ja vanematel) inimesel palju raskem muuta kui oma käekirja. Rääkimata siis oma tööarvutis oleva meilikliendi vahetamisest suvalises iPadis avaneva online.ee libakonto vastu.

Toome siinkohal välja vaid mõned „värvikamad“ lõigud volikogu liikmetele laekunud kirjadest. Ühe kirja näidise lisame loo lõppu muutumatul kujul, et keegi ei saaks väita, et oleme kogu loo välja mõelnud ja midagi sellist pole tegelikult juhtunud.

Keegi härra Kalmer Tõnnison (muide sellise nimega isikut andmebaasis geni.com olemas ei ole, samuti ei anna ka „doktor“ Google sellelenimele oma otsingus ühtegi vastust, nii et tundub vägagi, et tegu on fantoomisikuga) kirjutab: „Et teil homme (kiri laekus postkasti 17.12 kella 19 paiku) seisab ees volikogu istung kus vallavõim pööratakse jälle teistpidi, edastan infokirja rahva vastuseisust: esiteks ollakse vastu et Urmas Kirtsi naaseb vallavanema toolile, teiseks on ideoloogiline vastuseis keskerakondlasele Värner Lootsmannile ja reformierakondlasele Margus Soomile – nende kahe isik on rahvale vägagi vastuvõetamatu.“

On tõesti tore, et lõpuks on üles leitud Kuusalu „rahva hääl“ ja sellel ka avalikult, kuid kahjuks mitte liig valjult kuulda lastakse.

Siiski ei ole kiri pelgalt neutraalne „rahva vastuseisu“ konstateering, vaid sisaldab endas ka ähvardusi, kui vallavolinikud peaksid hääletama teisitikui „rahvas soovib“.

„Härra“ Tõnnison kirjutab: „Siinkohal pean mainima asjaolu, et Soomi kohta leidub kompromiteerivat materjali ja peale 18. detsembritvõib hakata avalikkuse ette tilkuma infot, mis seab Urmas Kirtsi väga piinlikkuolukorda k.a terve valimisliit Ühine Kodu liikmeskonna. Materjalid pole Soomi mustavad, vaid reaalselt tema süüd tõestavad ja prokuratuuri kinnimätsimist tõendavad. Siis jääb üle vaid küsida, kaua Soom veel volikogus vastupeab ja mis saab teie mainest?“ (esiletõst on härra Tõnnisoni poolne).

Tundub, et „härra“ Tõnnison on vägagi hästi informeeritud,et mitte öelda EKRE juhtide poolt mõni aeg tagasi avalikustatud „süvariigile“ lähedal seisev või koguni „süvariigi“ siseringi kuuluv isik. Eestis pole vist väga palju inimesi, kes oleksid prokuratuuri tegemistega nii hästi kursis kui tema. On igati kiiduväärne, et „härra“ Tõnnison lõpuks ometi kapist välja tuleb ning kõik „süvariigi“ patud avalikuks teeb. Saavad ka teised eestimaalased teada, mis prokuratuuris, politseis ja võibolla isegi Kaitsepolitseiametis tegelikult toimub.

Aga nagu korralikule maffiaraamatule või –filmile kohane,kus ähvardatavatele jagatakse „ohvritele“ samaaegselt nii „nutsu“ kui ka „nuga“,sisaldab „härra“ Tõnnisoni kiri ettepanekut, millest kellel iganes, eriti aga valimisliidu Ühine Kodu  ausatel ja eetilistel liikmetel, mitte aga sellistel vanadel poliitpeerudel nagu on Kirtsi, Kirsman, Parve ja mõned veel, on raske keelduda.

Fantoom-Kalmer kirjutab: „Siinkohal jääb üle kasvõi ühel valimisliidu Ühine Kodu liikmel homme volikogu istungil hääletada praeguse koalitsiooni kasuks või üldse mitte istungile kohale ilmuda. Mis siis juhtub? kuna Soom pole volikogust lahkunud, saab moodustada uue liidu mis vahetaks Soomi ühe vl. Ühise Kodu liikme vastu välja.“

Lahendus, tuleb välja, on ülilihtne – keegi VÜK-i liige ei ilmu 18. detsembril istungile või hääletab tema enda poolt allkirjastatud umbusalduse ja koalitsioonilepingu vastu ja ja juba järgmisel volikogu istungil saab temast volikogu esimees … või saab temastsiiski „ainult“ aseesimees, millist ametikohta Margus Soom hetkel täidab.

Kui see ei ole vallavolikogu liikme äraostmise katse, siis milleks seda nimetada tuleks? Siit küsimus Ühise Kodu liikmetele – kas vabatahtlikke leidub?

Selle niigi pikantse loo lisanduseks olgu veel mainitud, et mitmed Ühise Kodu saadikud said enne volikogu istungit kirja ka ühelt seni veel Kuusalu vallavalitsuse liikmelt, kes samuti nagu ülaltsiteeritud”Kalmergi” luges üles kõik Soomi, Lootsmanni, Kirtsi ja Kirsmani vanad” patud”, manitses neid mõistlikkusele ning kutsus  “üles mitte umbusaldama praegust vallavanemat ja toetama mõtet, et vallavolikogus võiks luua uue, seniste nimekirjade ausatest ja oma isiklikuski elus inimestele eeskujuks olevatest liikmetest uue koalitsiooni.” 

Jääb vaid küsimus – miks üleskutse mitte umbusaldada ainult vallavanemat? Täpselt samasugused umbusaldusavaldused on esitatud ju ka volikogu esimees Mait Kröönströmi, aseesimees Marti Hääle, eelarvekomisjoni esimees Andres Heinveri, sotsiaalkomisjoni juhi Ingeldrin Augi ning tema kolleegide – vallavalitsuse liikmete Heino Junolaineni ja Reijo Roosi suhtes.

Viimasest kuuest paistab “Kuusalu vallavolikogu kõige staažikamal liikmel” olevat ükspuha.

“Kalmer Tõnnisoni kirja esimene lehekülg”
“Kalmer Tõnnisoni” kirja teine lehekülg

KOMMENTEERI

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s