ENN KIRSMAN: Võtan tagasi oma maamaksu eelnõu

Soovin juhtida oma kolleegide, vallavolikogu liikmete, tähelepanu asjaolule, et Kuusalu vallavolikogu esimees Mait Kröönström ei ole suutnud täita (aga võibolla tal ei lubatud seda teha või ta lihtsalt ei soovinud) tema 24. oktoobril ajalehes Sõnumitooja välja käidud lubadust, et minu esitatud maamaksu eelnõud hakkab lähiajal arutama eelarve- ja arengukomisjon. Paraku ei jõudnud eelnõu minule mitte teada olevatel põhjustel ei selle ega ka ühegi volikogu komisjoni koosoleku päevakorda.

Jääb mulje, et nii volikogu esimees Mait Kröönström kui eelarve- ja arengukomisjoni esimees Andres Heinver on lihtsalt lasknud endale vallavanemal ja vallavalitsusel, kes andis eelnõu seletuskirjale (mitte eelnõule endale) „hävitava“ hinnangu, pähe istuda ning püüavad oma tegevusetusega volikogu liikme(te) initsiatiivi igati naeru- ja alavääristada, muutes niimoodi volikogu ja selle komisjonid vallavalitsuse käpiknukkudeks, mida vastavalt vallavanema ja vallavalitsuse liikmete soovidele lükata ja tõmmata saab.

Siinkohal soovin vallavanemale, vallavalitsuse ja senise koalitsiooni liikmetele meelde tuletada, et vallavalitsuse esitatud „geniaalne“ eelnõu, milles ühele maksutsoonile tehti teiste arvelt põhjendamatuid soodustusi ning teistes tõsteti nende niigi kordades kõrgem maamaks enam kui kahekordseks, seletuskiri koosnes sisuliselt eelnõu ümberjutustusest.

Selles puudus täielikult selle otsuse mõjuanalüüs elanike rahakotile. Polnud toodud elementaarseid võrdlusi kui palju maksavad erinevates hinnatsoonides võrreldavate suurustega kinnistuid omavad inimesed maamaksu praegu ning milline hakkab olema nende maamaks pärast „maksumäärade ühtlustamist“. Ka polnud sõnagagi põhjendatud tsoonile H0352009 tehtud „kingitust“. Küllap oli selle taga mitme koalitsiooni juhtpoliitiku soov säästa oma isiklikku rahakotti maamaksutõusu mõjudest.

Oli vaid öeldud, et maamaksu laekumine suureneb umbes 100 000 eurot (millest vallavanemale määratud helde 44% suurune palgatõus sööb ära ligi viiendiku – võit missugune)

Vallavalitsuse liige Roos on sotsiaal¬meedias kirjutanud, et nemad – see tähendab Arenev Kuusalu Vald – hääletasid eelnõu poolt pimesi, sest usaldasid oma koalitsioonipartnereid 1Kuusalu Vallast ja EKRE-st. Vallavalitsuse liige Junolainen (1Kuusalu Vald) olevat kinnitanud, et eelnõu on juriidiliselt korrektne ning vallavalitsuse liige Valdmaa (EKRE), et see on igati eetiline ja moraalne. Samas on nii vallavalitsuse liige Roos kui volikogu liige Jõgi lubanud algatada maamaksu otsuse muutmise, et tsooni H0352009 erisust kaotades maamaks veelgi „õiglasemaks“ muuta. Paraku pole ka neil olnud julgust või tahtmist või oskust seda teha.

Olen enam kui kindel, et muutunud poliitilises situatsioonis on võimalik maamaksu teemat korrektselt ja ka õiglaselt menetleda. Soovides maamaksu määramise põhimõtted eelnevalt koalitsioonipartneritega läbi arutada, võtan oma eelnõu hetkel tagasi ning esitan selle lähiajal, kui oleme maa maksustamise nüanssides kokku leppinud uuesti. Maamaksu õiglasemaks muutmiseks on volikogul aega 31. jaanuarini 2019. aastal.

Enn Kirsman

Kiius, 27.11.2018.a

KOMMENTEERI

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s