ENN KIRSMAN: Me kõik jääme vanaks

Enn Kirsman - portree06Paar nädalat tagasi algatas Kuusalu vallavalitsus Kuusalu aleviku Laululava detailplaneeringu. Eesmärk on kinnistute ja maade piiride muutmine, uute kruntide moodustamine, ehitusõiguse määramine hoolekandeasutuse rajamiseks, juurdepääsutee, tehnovarustuse, liikluskorralduse, heakorrastuse ja haljastuse lahendamine, vajalike piirangute ja servituutide määramine. Planeeritava ala suurus on kolm hektarit.

Juba on kostunud hõikeid, et mida ometi vallamajas tehakse. Miks võetakse Kuusalu inimestelt ära pikkade traditsioonidega kooskäimise koht? Kas tõesti ei leidu Kuusalu vallas eakate pansionaadi rajamiseks sobivamat paika?

Millal toimus Kordejaanil viimane kultuuri- või spordisündmus mida mäletate? Mulle meenub viimase suurejoonelise sündmusena XXIII  laulupeo tule vastuvõtmine koos Väikeste Lõõtspillide Ühingu simmaniga. Aastanumber oli 1999. Viimane spordisündmus oli platsil tõenäoliselt mõni Lauritsapäeva jooks, kuid need on viimased kümmekond aastat alanud ja lõppenud Lauritsaplatsil.

Millal ja kus toimus vallas viimane suurem vabaõhusündmus? Meenub Lauritsa lubaduse etendus ja lauritsapäeva pidustused eelmisel suvel Kuusalu kirikuaias,  simmanid Kuusalu spordikeskuse esisel väljakul, perepiknikud ja jaanituled Kiiu mõisa pargis, valla merepäevad eri külades.

Aeg on teinud halastamatult oma korrektiivid, Kuusalu rahvas on saanud uued paigad vabaõhusündmuste läbi viimiseks – Lauritsaplats, kirikuaed, rahvamaja hoov, spordikeskuse esine, Kiiu mõisapark. Sel aastal proovime ära Kuusalu staadioni sobivuse vabaõhusündmuse paigana, sinna on kavandatud 30. mail Kuusalu kultuurivaldkonna selleaastane suursündmus regilaulu- ja tantsupidu „Regilaul ja karuäke“.

Aastaid tagasi ehitatud laululava aga laguneb. Kui ilmad lubavad, kogunevad seal noortekambad, kes tegelevad kardetavasti mitte kultuuri- või spordielu edendamisega.

Kuusalu vald on oma taastamisest saadik panustanud väga suuri summasid lastele ja noortele paremate tingimuste loomiseks. Hiljuti avati uus lasteaiahoone Kiius, täielikult on renoveeritud lasteaed Kuusalus, lõpusirgel on Kolga lasteaia uuendamine. Ka Kuusalu valla koolid on saanud märkimisväärseid investeeringuid. Renoveeritud on Kuusalu staadion, valminud on ujulaga spordikeskus. Julgen väita, et Kuusalu vallas on tore olla lasteaialaps või koolinoor.

On viimane aeg pöörata valla tegemistes nägu ka siinsete eakate poole. Pragune Kuusalu eakate kodu oma kümnekonna kohaga ei rahulda valla kasvavaid vajadusi ega vasta tänapäeva eakate pansionaadile esitatavatele nõuetele. Vallavalitsus on koos kolleegidega Jõelähtmelt vaadanud läbi kümneid asukohti, kuhu hoone ehitada, külastanud analoogilisi asutusi, et mõista, milline peab olema kaasaegne eakate hoolekandeasutus ja milline on parim koht.

Kordejaani plats osutus parimaks. Maa kuulub vallale, selle omandamiseks ei tule teha lisakulutusi. On olemas vajalikud kommunikatsioonid – ligipääsuteed ja parkla, elekter, vesi, kanal, keskküte. Kõige tähtsam on kinnistu asukoht – mõnesaja meetri kaugusel Kuusalu keskusest, kus pansionaadi kliendid saavad kasutada eluks vajalikke teenuseid: raamatukogu, rahvamaja, kauplused, bussipeatus, postkontor, kirik, surnuaed.

Hea Kuusalu rahvas, rõhutan, paanikaks ei ole põhjust! Tegu on alles detailplaneeringu algatamisega, see on pika protsessi algus. Tulemas on avalikud arutelud. Vallavalitsus ja volikogu ootavad asjalikku, aktiivset, argumenteeritud mõttevahetust, sest me kõik jääme ükskord vanaks ja tahame elu viimased aastad elada täisväärtuslikult ja väärikalt.

Artikkel ilmus 25.03.2015 ajalehes Sõnumitooja rubriigis arvamus

KOMMENTEERI

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s